V petek, 23. 2. 2024, so se trije predstavniki šolskega parlamenta skupaj z mentoricama udeležili medobčinskega zasedanja šolskega parlamenta v Lenartu.

Srečanja so se udeležili po trije predstavniki šolskih parlamentov sedmih osnovnih šol. Našo šolo so zastopali Miha Jug, Nelly Vogrin in Ana Emeršič.

Srečanje je potekalo v obliki delavnic, na katerih so učenci ob pomoči in podpori mentoric šolskih parlamentov razmišljali o medvrstniškem nasilju. Pri tem so se osredotočali na lastna ravnanja.

Na delavnicah so se učenci soočali z vplivi in posledicami poniževanja in zasmehovanja posameznikov ter izločanja iz skupine. Izkušnje so pridobivali preko pogovorov, iger vlog in refleksij svojih ravnanj, ki so jih predhodno odigrali.

Učenci so ugotovili, da imajo besede zelo močan vpliv. Zasmehovanje in poniževanje posameznika zelo prizadene. Pomembna ugotovitev je bila nepovratnost izrečenih besed. Ko nekoga prizadenemo na tak način, se moramo zavedati, da izgovorjenega ne moremo enostavno preklicati.

Ob zaključku druženja so predstavniki šol izbrali dva kandidata, ki bosta naš okoliš zastopala na regijskem zasedanju v Mariboru in potem še na nacionalnem zasedanju v Ljubljani. Učenci so izbrali tudi temo, o kateri bi se na šolskem parlamentu želeli pogovarjati v naslednjih dveh letih. Zanima jih spolnost.

Ana Emeršič iz 8. razreda pa je misli o sodelovanju na medobčinskem otroškem parlamentu strnila takole:
“Današnji dan sem doživela, kot zanimiv, vznemirljiv in poučen. Pogovarjali smo se o počutju, ko te nekdo zbada in se igrali igre vlog. Imeli smo primer dečka, iz katerega so se sošolci norčevali. Preko iger smo se vživeli v njegovo vlogo in izkusili, kako je biti v njegovi koži. Zraven poučnega dela smo se tudi zabavali, saj smo spoznali nove prijatelje. Izkušnja je bila zelo zanimiva in upam, da jo lahko še kdaj ponovim.
Ana Emeršič, 8. a

Mentorici Estera Jurša in Natalija Novak s predstavniki šolskega otroškega parlamenta