2. april je rojstni dan Hansa Christiana Andersena, velikega danskega pravljičarja. Mednarodna zveza za mladinsko književnost je ta dan proglasila za Mednarodni dan knjig za otroke, ki ga obeležujejo po vsem svetu.
Od leta 1967 torej vsako leto 2. aprila praznujemo mednarodni praznik, s katerim želimo spodbujati ljubezen do branja in mladinskih knjig.
Ob 2. aprilu vsako leto druga nacionalna sekcija za mladinsko književnost pripravi plakat in poslanico.
Lani je bila sponzor praznovanja Slovenska sekcija IBBY, letos pa je sponzorica USBBY. Poslanico GLASBA BESED je napisala Margarita Engle, ilustriral pa Roger Mello, prejemnik nagrade Hansa Christiana Andersena. V slovenščino je poslanico prevedla Nada Marija Grošelj.

GLASBA BESED
(Margarita Engle)

Ko beremo, zrastejo duhu peruti.
Ko pišemo, nam zapojejo prsti.

Besede so bobni in flavte na listu,
so ptič, ki se s pesmijo vzpenja, in slon, ki trobenta,
so reka, ki teče, in slap, ki teleba,
metulj, ki zakroži
visoko na nebu!

Besede nas vabijo k plesu –
ritmi in rime, utripi srca,
peket in prhut, stare in nove povesti,
take izmišljene, take resnične.

Kadar si udobno ugnezden doma
ali čez meje drviš proti novim deželam
in tujim jezikom, so zgodbe in pesmi
vse tvoje.

Kadar delimo besede drug z drugim, glasovi
postanejo glasba prihodnosti,
mir, prijateljstvo, radost:
melodija,
ki upa.

Prevedla Nada Grošelj

Ob mednarodnem dnevu knjig za otroke je Marko Kravos, predsednik Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS, pripravil posnetek in napisal poslanico, ki jo zaključi s sklepno mislijo:

»Berimo otroške knjige, da se bodo zgladile gube na čelu starega sveta.«

Pa ste vedeli, da znajo brati tudi knjige?

Ja, tudi knjige znajo brati! Berejo nam s čela, z obrvi, iz naših dvignjenih ali spuščenih kotičkov ustnic … še najraje pa berejo iz naših oči, ki so ogledalo naše duše.

Ob mednarodnem dnevu knjig za otroke vam želim čim več zanimivih knjig in čim več nepozabnih zgodb.